Setan lahjoitustuotoista valtaosa koostuu yksityishenkilöiden lahjoituksista. Yritykset ovat lähteneet tukemaan Setaa vuosi vuodelta enemmän, mikä näkyy selkeänä kasvuna ja merkittävä toiminnan lisäyksenä. Pääsyy yrityksille tukea Setaa on omien sateenkaarevien arvojen esiin tuominen asiakkailleen ja työntekijöilleen.
Yritystukijoiden kohteina ovat olleet erityisesti 2017 ja 2018 translain kokonaisuudistuksen edistäminen ja sateenkaarinuorten hyvinvoinnin ja oikeuksien puolesta tehtävä työ. Vuoden 2017 lahjoitustuotot olivat 30 366,06 euroa. Merkittävä osa vuoden 2017 summa on Tšetšenian homomiesten evakuoimiseksi tehdystä keruusta. Tänä vuonna oli syyskuun loppuun menessä saatu lahjoituksia 22171,47 euroa.
Vuoden 2017 suurimmat yrityslahjoitukset
3000 euroa
Image-lehden niin sanotut Muumi-rahat luovutettiin Seta-säätiölle toiminnan kehittämiseen. Mistä olikaan kyse? Lue lisää Marmain uutisesta.
5296,29 euroa
Fullsteam agency oy:n Sideways-festari lahjoitti osan festarin tuotoistaan Setan ja Trasekin Kuuluu kaikille -translakikampanjalle. Järjestöt osallistuivat festarille omalla infopisteellään, jossa oli mahdollista kokea kampanjan sukupuolitemppurata. Lue Sidewaysin tukiviesti täältä.
400 euroa (Tenho) ja 686,92 euroa (lipaskeräys)
Tenho-Restobar tuki Helsinki Pride-viikolla Drag Me To HEL -tapahtumassa Tšetšenia homomiehiä lahjoituksella. Tilaisuudesta kertyi lahjoituksen ja show aikaisen lipaskeräyksen myötä reilu tuhat euroa. Tuki venäläisille Tšetšeniasta pakeneville miehille ohjataan Setasta Venäjän LGBTI-verkostolle.
Vuoden 2018 suurimmat yrityslahjoitukset
1500 euroa
Carlings Oy Ab lahjoitti Setan sateenkaarinuorten hyväksi tehtävään nuorisotyöhön. Lahjoituksella toteutetaan nuorisotyön perustoimintoja, kuten nuorisotoiminnan toimintaa, alueellisten nuortenryhmien koordinointia ja nuorille suunnatun materiaalin tuottamista.
2812,84 euroa
Setan nuorisotyön Ole sinä -kampanja oli LUSH Finland Oy:n Charity Pot -kohteena. Ole sinä -kampanjan tavoitteena on vahvistaa yhdessä Setan nuorisotoimikunnan kanssa sateenkaarinuorten oman äänen kuulumista yhteiskunnassa. Kampanjaan kuuluu kouluvierailutoimintaa, viestintää sekä kirjoituskilpailu. Setan ja kustantamo Kosmoksen kirjoituskilpailuun osallistui märääaikaan mennessä 150 sateenkaarinuorta. Voittaja julkistetaan Helsingin kirjamessuilla.
1000 Lune Group
Kuukupeistaan tunnettu Lunette lahjoitti Setalle osan Timanttinen vulva -korusarjan tuotoista. Korusarjasta ja Lunetten sateenkaarevista arvoistaan voit lukea yrityksen sivuilta.