• Hyppää pääsisältöön

Seta ry

50 vuotta ihmisoikeustyötä

50 vuotta
ihmisoikeustyötä

Ostoskori

Lahjoita!
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Uutiskirjeet
    • Tapahtumat
    • Blogit
  • Ihmisoikeudet
    • Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus
      • Tasa-arvolaki
      • Yhdenvertaisuuslaki
      • Kolmas sukupuolimerkintä
      • Sukupuolen juridinen vahvistaminen
        • Alaikäisten sukupuolen juridinen vahvistaminen
      • Intersukupuolisten oikeudet
      • Avioliittolaki
      • Äitiyslaki
      • Nimilaki
    • Taloudelliset, sosiaaliset ja sivistykselliset oikeudet
    • Eheyttämistoiminta
      • Tukea eheyttämistoimintaan osallistuneille
    • Viharikokset
      • Tukea viharikosten kohteille ja tekijöille
      • Kokemuksia ja tilastoja vihateoista
    • Poliittiset ohjelmat ja linjapaperit
      • Poliittiset painopistealueet 2019–2022
      • Poliittinen ohjelma
      • Kunta- ja hyvinvointialuevaalien tavoitteet 2025
        • Tavoitteet hyvinvointialueille
      • Linjaukset eheyttämistoiminnan kiellolle
    • Vaalit ja kampanjat
      • Ei-binäärisyys näkyväksi!
      • Kotimajoitus
      • Kunta- ja hyvinvointialuevaalit 2025
        • Sitoutuneet 2025
      • Eurovaalit 2024
      • Eduskuntavaalit 2023
        • Sitoudu!
        • Sitoutuneet 2023
        • Sitoutuneet 2019
        • Vetoomus puolueille
          • Vetoomuksen allekirjoittaneet
      • Hyvinvointialuevaalit 2022
      • Kuntavaalit 2021
        • Sitoutuneet 2021
        • Muistilista sateenkaarinuorten huomioimiseen
      • Vetoomukset
    • Lausunnot ja kannanotot
    • Viranomais- ja kv-suositukset
    • Sateenkaarihistoria Suomessa
    • Oletko kokenut syrjintää?
  • Sateenkaaritieto
    • Sateenkaarisanasto
      • Sateenkaarisanastoa selkokielellä
      • Sateenkaarisanasto suomalaisella viittomakielellä
      • Seksuaalinen ja romanttinen suuntautuminen
      • Sukupuolen moninaisuus
      • Perheet ja suhteet
      • Sateenkaarikulttuuri
      • Terveys ja hyvinvointi
      • Ihmisoikeudet ja yhdenvertaisuus
      • Sateenkaarisymbolit
    • Sukupuolen moninaisuus
      • Transsukupuolisuus
      • Muunsukupuolisuus
      • Intersukupuolisuus
    • Seksuaalinen suuntautuminen
      • Aseksuaalisuus
      • Panseksuaalisuus
    • Sateenkaariperheet
    • Pari- ja monisuhteet
    • Ammattilaisille
      • Sosiaali-ja terveysala
      • Varhaiskasvatus
      • Perusopetus ja toinen aste
        • Videot
      • Nuorisotyö
      • Seniorityö
      • Työelämä
      • Media
  • Palvelut
    • Tuki- ja neuvontapalvelut
      • Sukupuolen moninaisuuden osaamiskeskus
      • Verkkonuorisotalo Loiste
      • Sinuiksi-palvelu
      • Sateenkaari-ihmisten perhesuhdekeskus
      • Nuorten ryhmät
      • Vertaistuki
      • Kriisit ja mielenterveys
      • Syrjintää kokeneille
      • Palvelut intersukupuolisille ja heidän läheisilleen
      • Sateenkaariperheiden neuvonta
      • Väkivaltaa kokeneille
      • Seksuaalisuus ja seksuaaliterveys
    • Asiantuntija- ja koulutuspalvelut
      • Koulutustallenteet
      • Koulutusilta- ja aamupäivät
      • Sosiaali- ja terveysala
      • Opetus ja varhaiskasvatus
      • Nuorisoalan koulutus
      • Kouluvierailut ja tietoiskut nuorille
      • Viranomaiset, yritykset ja yhdistykset
      • Ammattilaisten konsultaatio
    • Materiaalitilaus
  • Järjestö
    • Yhteystiedot
      • Hallitus
      • Työntekijät
    • Yhteistyö Setan kanssa
    • Medialle
    • Jäsenjärjestöt
      • Liity jäseneksi
      • Liity Setan jäsenjärjestöksi
    • Kannatusjäsenet
    • Asiakirjat ja toiminta
      • Säännöt
      • Toimintaperiaatteet
      • Järjestöstrategia
      • Hankkeet ja projektit
      • Historiakuukausi
      • Sateenkaarevat toiminta- ja teemapäivät
      • Pride-tapahtumat Suomessa
        • Ilmoita pride
      • Huomionosoitukset
    • Järjestöpalvelut
      • Työkalupakki
      • Opas vapaaehtoisille
      • Järjestökoulutukset
      • Avustukset
      • Vertaistoiminnan tuki
      • Varainhankinta
      • Viestintäpalvelut
    • Tue Setaa
    • Arkisto ja historiankeruu
  • Seta-kauppa
    • Lahjoitukset
    • Jäsenyys
    • Koulutustuotteet
    • Seta-tuotteet
    • Materiaalitilaus
  • Nuoret

Setan nuorisotyön sivustolle

03.09.2024

Suomi epäonnistunut turvaamaan transnuorten oikeuden hoitoon

Nuoret, Uutinen


Setan erillisyksikkö Sukupuolen moninaisuuden osaamiskeskus (SMOK) on tuonut esiin huolestuttavan ilmiön, joka toistuu asiakastyössä. Laiton itselääkintä dysforian hoidossa on osoitus hoitojärjestelmän epäonnistumisesta ja vakavista puutteista. 

“Kohtaamme palveluissamme eri ikäisiä transnuoria ja -aikuisia, jotka ovat kehodysforiaa helpottaakseen ostaneet hormonihoitolääkkeitä pimeästi internetistä”, kertovat johtava sosiaalityöntekijä Maarit Huuska ja perhetyön suunnittelija Sari Hälinen.

Sama ilmiö on tuttu myös Setan verkkonuorisotalo Loisteen nuorisotyössä. Ilmiö ei kuitenkaan ole uusi, vaan ihmiset ovat aina pyrkineet helpottamaan dysforiaa myös itselääkityksellä, ja esimerkiksi niissä maissa, joissa sukupuolta vahvistavia hoitoja ei ole lainkaan saatavilla.

“Itselääkityksen aloittamisessa voi olla useita riskejä. Ulkomailta ostetut laittomat hormonivalmisteet voivat sisältää vaarallisia aineita, kuten raskasmetalleja, vaikka ne muistuttaisivat aitoja lääkepakkauksia. Hormonihoito vaatii oikeanlaisen antotavan sekä määrän, jotta se toimisi toivotusti. Lääkeväärennöksien valmistajilla ei ole aina motiivia tarjota puhdasta lääkettä tai ohjeistaa oikeaa käyttötapaa”, osaamiskeskuksen asiantuntijat kertovat.

Nuoret aloittavat Suomessa itsehoitolääkityksen tilanteissa, joissa tutkimusvaihe transpoliklinikalla kestää useita vuosia, hoitoon hakeutumiseen ja pääsyyn liittyvät kriteerit ovat liian tiukat tai siksi, että nuorella on vaikea dysforia ja hän tietää saavansa siihen helpotusta itselääkityksellä jopa 3–5 vuotta virallista reittiä nopeammin.

“Itselääkintä itse hankituilla valmisteilla on osoitus hoitojärjestelmän epäonnistumisesta. Suomen kaltaisessa maassa hormoneiden hankkiminen turvattomin keinoin ei pitäisi olla vaihtoehto vaan hoitojen saatavuutta on parannettava ja varmistettava nuorten luottamusta siihen, että terveyspalveluissa ymmärretään heidän hoitotarpeitaan.”

Tilanne kertoo myös osaltaan hoitojärjestelmän rahoitusvajeesta. Suomessa tarvittaisiin osaamiskeskuksen mukaan sukupuolidysforiaa hoitaville tahoille lisää resursseja.

Hoitojärjestelmä laahaa perässä

Sukupuolidysforian hoito on Suomessa osa julkista terveydenhoitoa. Aikuisia ja alaikäisiä hoidetaan eri yksiköissä niin sanotuilla transpoleilla Helsingissä ja Tampereella.

Hoitoon pääsyyn liittyy aikuisilla monenlaisia esteitä, joista Seta on julkaissut selvityksen 2022. Alaikäisten hoitoon pääsyä olemme pitäneet esillä kannanotossamme yhdessä Translasten ja -nuorten perheiden kanssa. Nuorten pääsyä tutkimuksiin ja sen myötä hoitoon pääsyä heikennettiin rajusti vuonna 2020.

Vuonna 2023 uudistuneen translain myötä sukupuolimerkinnän muuttaminen väestörekisteriin ei vaadi enää transsukupuolisuus-diagnoosia eikä osoitusta lisääntymiskyvyttömyydestä. Tutkimukset ja hoito perustuvat edelleen vanhaan translakiin sekä Maailman terveysjärjestön ICD10-luokitukseen. Suomessa ei ole vielä siirrytty uudempaan ICD11-luokitukseen, joka keskittyy koettuun dysforiaan transidentiteettien määrittelyn sijaan.

Vaikka puuttuminen pitkiin hoitojonoihin ja liian tiukkoihin kriteereihin on tärkeää, vielä tärkeämpää olisi siirtyä hoitojen taustalla olevasta portinvartija-mallista kohti potilaslähtöisempää tietoon perustuvaa suostumusta, jota Sukupuolen moninaisuuden osaamiskeskus pitää turvallisempana tapana hoitaa dysforiaa. Portinvartijuus tarkoittaa, että henkilölle tehdään perusteellinen psykologinen tai psykiatrinen arvio tai edellytetään psykoterapiaa, jotta hän voisi saada sukupuolta vahvistavia hoitoja. 

“Vain osa kokee tarvitsevansa tämän arvion tai psykoterapiaa sen pohtimiseen, onko turvallista vahvistaa sukupuolta”, osaamiskeskuksesta kerrotaan.

Transnuoret ja -aikuiset eivät usein ole avoimia ja rehellisiä hoidon tarpeistaan, koska väärä sanavalinta voi sulkea heiltä ovet hoitoon useiksi vuosiksi. He myös kokevat, että hoitavat tahot kyseenalaistavat hoidon tarvetta ja transsukupuolisuutta. Monet jättävät myös hoitamatta dysforiaan liittymättömiä mielenterveysongelmia, koska ne estävät tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä.

“Pahimmillaan arvioinnista tulee kissa-hiiri-leikkiä, jolloin arvioitava jättää kertomatta olennaisia asioita pelätessään, että hoito tullaan kieltämään heiltä. Transpolit myös kuulevat liikaa sensuroituja tarinoita, jolloin yksiköiden osaaminen ei kehity monipuolisesti.” 

Tutkimusten mukaan potilaiden oma arvio hoitotarpeestaan dysforiassa on luotettava. Esimerkiksi hoitotulokset ovat olleet yhtä hyviä pitkään arvioiduilla ja itse hoidon aloittaneilla.

Moni aloittanut tai harkinnut hoidon aloitusta ulkomailla

Hoitoa dysforiaan on mahdollista hankkia laillisesti kansainvälisiltä klinikoilta, mutta tämä vaatii taloudellisia resursseja, ja nuorten kohdalla vanhempien tukea, joita kaikilla ei ole.

“Joillekin ihmisille itselääkintä ja vertaisverkostojen avulla aloitettu hoito on käytännössä ainoa keino hormonikorvaushoidon aloittamiseen. Tämä tapa ei ole laillinen eikä turvallinen. Silti on ymmärrettävää, että osa ihmisistä on päätynyt aloittamaan hoidon itselääkityksellä ja tulee edelleen toimimaan näin tulevaisuudessa. Onhan mahdollista, että itselääkitys onnistuu.”

FRA ulkomaille hoitoon hakeutumisen määrä transvastaajissa Suomessa

 

Tarve hoidon hankkimiselle joko kansainvälisiltä klinikoilta tai itselääkintänä käy ilmi myös tuoreimmasta Euroopan unionin perusoikeusviraston laajasta LGBTIQ-kyselytutkimuksesta.

Suomalaisvastaajista nuoret transnaiset kokevat eniten tarvetta hoidon hakemisesta ulkomailta, jopa 70 % heistä oli tätä harkinnut. Enemmistö samanikäisistä transmiehistä oli myös hakeutunut tai harkinnut hoitoa ulkomailta. Yli 40-vuotiaiden osalta tarve on huomattavasti vähäisempää.

Ei-binäärisistä vain osa kokee hoitoa vaativaa dysforiaa. Ei-binääristen vastaajien kohdalla näkyy myös selvä tarve hakeutua hoitoon ulkomaille. Suomessa alaikäiset ei-binääriset eivät tällä hetkellä saa hoitoa lainkaan.

Sukupuolen moninaisuuden osaamiskeskuksen mukaan nuoria auttaisi suomalaisen sukupuolidysforian hoidon vieminen suuntaan, jossa kansainvälisiä hoitosuosituksia ja hyväksi havaittuja ajantasaisia hoitokäytänteitä otettaisiin myös käyttöön.

“Ainoa keino vähentää itselääkitystä on tarjota asianmukaisia terveyspalveluja, resursoida nämä palvelut ja vahvistaa sukupuolivähemmistöjen luottamusta terveyspalveluihin nykyistä sensitiivisemmällä työotteella”, Maarit Huuska toteaa.

Kehittämistyöhön tulisi Setan ja Sukupuolen moninaisuuden osaamiskeskuksen mukaaan osallistettaa kohderyhmä eli transaikuiset sekä translapset ja -nuoret ja heidän perheensä.”

Lue myös: Usein kysytyt kysymykset itselääkinnästä

Jaa
Twiittaa

Seta ry
Haapaniemenkatu 7–9 B
7. krs
00530 Helsinki

 

info@seta.fi

y-tunnus: 0661747-4

Avoinna:
Ma–to klo 10–15

 

Työntekijöiden yhteystiedot

 

Tietosuojaseloste (informointiasiakirja)

Toimiston sijainti Google-kartalla.

 

Keräyslupa RA/2022/107. Lahjoita Setalle täällä.

 

Käytämme evästeitä tällä sivustolla.

Tilaa Setan koulutus- ja yleistiedotteet

Tilaa Setan mediatiedotteet

Tilaa Sukupuolen moninaisuus täänään -tiedotteet sote-alan ammattilaisille

Sivustomme käyttää evästeitä käyttäjäkokemuksen parantamiseen, kävijätietojen analysointiin ja kohdennettuun markkinointiin. Oletamme tämän sopivan sinulle, mutta voit halutessasi päättää mitä evästeitä laitteellesi tallennetaan evästeaseuksista. KYLLÄ EI
Yksityisyysasetukset
Yksityisyysasetukset

Yleistä

Tämä verkkosivusto käyttää evästeitä käyttäjäkokemuksen parantamiseen. Välttämättömiksi luokitellut evästeet tallennetaan laitteellesi ja ilman niitä verkkosivustomme ei välttämättä toimi oikein. Käytämme myös ei-välttämättömiä, kolmannen osapuolen tarjoamia evästeitä ymmärtääksemme, miten ja kuinka paljon sivustoamme käytetään sekä kohdentaaksemme mainontaa. Nämä evästeet tallennetaan laitteellesi vain suostumuksellasi. Voit myös valita haluatko tallentaa tällaisia evästeitä laitteellesi.
Necessary
Always Enabled
Välttämättömät evästeet ovat oleellisia, jotta sivustomme toimii tarkoitetulla tavalla. Tässä luokassa on vain sivuston tekniseen toimintaan ja turvallisuuteen liittyviä evästeitä. Nämä evästeet eivät sisällä mitään henkilötietoja.
Non-necessary
Käytämme Google Analyticsia sivuston käyttäjätietojen seurantaan ja Facebookin sekä Twitterin jakotoiminnot ja kohdennetun mainonnan mahdollistavia evästeitä.
SAVE & ACCEPT