Kuvaus
Sateenkaarijärjestöjen perhesuhdekeskuksen perhetyöntekijä Terhi Väisänen kouluttaa otsikon mukaisesta aiheesta. Koulutus koostuu kolmesta videosta.
Video on osa Setan koulutusiltapäivät -sarjaa ja se on kuvattu 25.11.2020. Setan koulutusiltapäivät ovat ammattilaisille ja opiskelijoille sekä sateenkaariteemoista kiinnostuneille suunnattuja koulutuksia, joissa perehdytään ajankohtaisiin sukupuolen ja seksuaalisen suuntautumisen moninaisuutta käsitteleviin teemoihin.
Lisätietoa: https://seta.fi/palvelut/asiantuntija-ja-koulutuspalvelut/koulutusiltapaivat/
Video on tarkoitettu henkilökohtaiseen käyttöön.
Kouluttaja: Terhi Väisänen, perhetyöntekijä, perhe- ja paripsykoterapeutti, Perhesuhdekeskus
Koulutuksen sisältö: Miten ammattilainen voi auttaa sateenkaarevassa pari- tai monisuhteessa elävää asiakasta hänen haasteissaan? Sateenkaari-ihmisten syyt hakeutua pari- tai perhetyön ammattilaisen luokse ovat pääosin samanlaisia kuin muillakin ihmisillä. Hyvän kohtaamisen edellytyksenä sateenkaari-ihmisten kohdalla on kuitenkin se, että työntekijä huomioi heidän erityiset tarpeensa ja haavoittuvuutensa.
Koulutuksessa tarkastellaan käytännönläheisesti sateenkaarevissa suhteissa esiin nousevia ilmiöitä pari- ja perhetyön näkökulmasta ja tarjotaan ammattilaisille näkökulmia ja keinoja huomioida sateenkaarevissa pari- ja monisuhteissa eläviä ihmisiä sensitiivisesti omassa työssä.