
Seta hakee jäseniä kansainvälisten asioiden toimikuntaan ja aseksuaalisuustoimikuntaan. Molempiin haku päättyy 12.1., kuten myös nuorisotoimikuntaan, jonka hakukuulutuksen voit lukea täältä.
Hae kansainvälisten asioiden toimikuntaan

Oletko kiinnostunut sateenkaari-ihmisten oikeuksista maailmalla? Haluatko päästä toimimaan yhteistyössä muiden kansainvälisistä sateenkaarevista ihmisoikeuskysymyksistä kiinnostuneiden asiantuntevien aktivistien ja ammattilaisten kanssa? Hae Setan kansainvälisten asioiden toimikuntaan!
Setassa on vuodesta 2011 toiminut vapaaehtoisista asiantuntijoista koottu kansainvälisten asioiden toimikunta. Toimikunnan tehtävänä on tukea Setan hallitusta kansainvälisessä toiminnassa ja seurata sateenkaari-ihmisten ihmisoikeuksien kehitystä globaalisti ja nostaa esille sateenkaari-ihmisten oikeuksien loukkauksia eri maissa.
Setan kansainvälinen toimikunta on aiemmin mm. järjestänyt keskustelutilaisuuksia, tavannut ulkomaalaisia aktivisteja ja tukenut hallitusta akuuttien ihmisoikeusaiheiden kommentoinnissa.
Vuonna 2020 kansainvälinen toimikunta voi esimerkiksi:
- seurata sateenkaari-ihmisten ihmisoikeuksien kehitystä globaalisti
- nostaa esille sateenkaari-ihmisten oikeuksien loukkauksia eri maissa
- järjestää tilaisuuksia yksin tai yhteistyössä muiden kansalaisjärjestöjen kanssa
- osallistua Suomen lähialueiden sateenkaariaktivistien ja -järjestöjen tukityöhön
- luonnostella lausuntoja ja blogeja globaaleista ihmisoikeusaiheista
- osallistua erilaisiin paneeleihin ja keskustelutilaisuuksiin.
Kyse on vapaaehtoistehtävästä, josta ei makseta palkkiota. Toimikunta kokoustaa 4-6 kertaa vuoden aikana sekä työskentelee erilaisten verkkoalustojen kautta. Kokouksiin voi osallistua myös etäyhteyden (esim. Skype) välityksellä. Ryhmä toimii suomeksi tai englanniksi tarpeen mukaan.
Toimikuntaan haetaan täyttämällä tämä sähköinen hakulomake viimeistään 12.1.2020.
Huom! Jos osallistuit hakemaasi toimikuntaan vuonna 2019, kerro hakemuksessa, esim. kysymykseen 9 tai 12, miten olit mukana/osallistuit toimikunnan työskentelyyn vuoden aikana.
Hae mukaan aseksuaalisuustoimikuntaan
Setan hallitus nimesi ensimmäisen aseksuaalisuustoimikunnan vuonna 2019. Toimikunnan tarkoitus on lisätä aseksuaalisuuden näkymistä osana Setan toimintaa sekä lisätä aseksuaalien osallisuutta Setan toiminnassa. Ensimmäisenä vuonna toimikunta on muun muassa tuottanut aseksuaalisuutta koskevan tietopaketin ja pitänyt tietoiskun Setan edustajakokouksessa.
Vuonna 2020 toimikunta voi esim.
- järjestää aseksuaalisuus-teemaisia keskustelutilaisuuksia
- kirjoittaa blogeja
- ehdottaa Setan hallitukselle toimia, jolla lisätä aseksuaalien näkyvyyttä ja osallisuutta Setan ja sen jäsenjärjestöjen piirissä.
Toimikunta kokoontuu vuoden aikana 4-6 kertaa ja voi sen lisäksi työskennellä sähköpostin ja skypen välityksellä. Toimikunta raportoi toiminnastaan Setan hallitukselle ja tekee yhteistyötä toimiston kanssa.
Toimikuntaan haetaan viimeistään 12.1.2020 täyttämällä tämä hakulomake.
Huom! Jos osallistuit hakemaasi toimikuntaan vuonna 2019, kerro hakemuksessa, esim. kysymykseen 9 tai 12, miten olit mukana/osallistuit toimikunnan työskentelyyn vuoden aikana.
Lisätietoa
Kerttu Tarjamo
pääsihteeri
paasihteeri@seta.fi
0503098108