• Hyppää pääsisältöön

Seta ry

50 vuotta ihmisoikeustyötä

52 vuotta
ihmisoikeustyötä

Ostoskori

Lahjoita!
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Uutiskirjeet
    • Tapahtumat
    • Blogit
  • Ihmisoikeudet
    • Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus
      • Tasa-arvolaki
      • Yhdenvertaisuuslaki
      • Kolmas sukupuolimerkintä
      • Sukupuolen juridinen vahvistaminen
        • Alaikäisten sukupuolen juridinen vahvistaminen
      • Intersukupuolisten oikeudet
      • Avioliittolaki
      • Äitiyslaki
      • Nimilaki
    • Taloudelliset, sosiaaliset ja sivistykselliset oikeudet
    • Eheyttämistoiminta
      • Tukea eheyttämistoimintaan osallistuneille
    • Viharikokset
      • Tukea viharikosten kohteille ja tekijöille
      • Kokemuksia ja tilastoja vihateoista
    • Poliittiset ohjelmat ja linjapaperit
      • Poliittiset painopistealueet 2019–2022
      • Poliittinen ohjelma
      • Kunta- ja hyvinvointialuevaalien tavoitteet 2025
        • Tavoitteet hyvinvointialueille
      • Linjaukset eheyttämistoiminnan kiellolle
    • Vaalit ja kampanjat
      • Olin translapsi – tietoa translapsuudesta
      • Ei-binäärisyys näkyväksi!
      • Kotimajoitus
      • Vetoomukset
    • Lausunnot ja kannanotot
    • Viranomais- ja kv-suositukset
    • Sateenkaarihistoria Suomessa
    • Oletko kokenut syrjintää?
  • Sateenkaaritieto
    • Sateenkaarisanasto
      • Sateenkaarisanastoa selkokielellä
      • Sateenkaarisanasto suomalaisella viittomakielellä
      • Seksuaalinen ja romanttinen suuntautuminen
      • Sukupuolen moninaisuus
      • Perheet ja suhteet
      • Sateenkaarikulttuuri
      • Terveys ja hyvinvointi
      • Ihmisoikeudet ja yhdenvertaisuus
      • Sateenkaarisymbolit
    • Sukupuolen moninaisuus
      • Transsukupuolisuus
      • Muunsukupuolisuus
      • Intersukupuolisuus
    • Seksuaalinen suuntautuminen
      • Aseksuaalisuus
      • Panseksuaalisuus
    • Sateenkaariperheet
    • Pari- ja monisuhteet
    • Ammattilaisille
      • Sosiaali-ja terveysala
      • Varhaiskasvatus
      • Perusopetus ja toinen aste
        • Sateenkaariverkosto koulun ammattilaisille
        • Videot
      • Nuorisotyö
      • Seniorityö
      • Työelämä
      • Media
      • Liikunta ja urheilu
  • Palvelut
    • Tuki- ja neuvontapalvelut
      • Sukupuolen moninaisuuden osaamiskeskus
      • Verkkonuorisotalo Loiste
      • Sinuiksi-palvelu
      • Sateenkaari-ihmisten perhesuhdekeskus
      • Nuorten ryhmät
      • Vertaistuki
      • Kriisit ja mielenterveys
      • Syrjintää kokeneille
      • Palvelut intersukupuolisille ja heidän läheisilleen
      • Sateenkaariperheiden neuvonta
      • Väkivaltaa kokeneille
      • Seksuaalisuus ja seksuaaliterveys
    • Asiantuntija- ja koulutuspalvelut
      • Koulutustallenteet
      • Koulutusilta- ja aamupäivät
      • Sosiaali- ja terveysala
      • Opetus ja varhaiskasvatus
      • Nuorisoalan koulutus
      • Kouluvierailut
      • Viranomaiset, yritykset ja yhdistykset
      • Ammattilaisten konsultaatio
    • Setan oppaat ja esitteet
  • Järjestö
    • Yhteystiedot
      • Saapuminen ja esteettömyys
      • Hallitus
      • Työntekijät
    • Yhteistyö Setan kanssa
    • Medialle
    • Jäsenjärjestöt
      • Liity jäseneksi
      • Lahjoita jäsenjärjestöille
      • Liity Setan jäsenjärjestöksi
    • Kannatusjäsenet
    • Asiakirjat ja toiminta
      • Säännöt
      • Toimintaperiaatteet
      • Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelma
      • Järjestöstrategia
      • Hankkeet ja projektit
      • Historiakuukausi
      • Sateenkaarevat toiminta- ja teemapäivät
      • Häirintäyhdyshenkilöt
      • Pride-tapahtumat Suomessa
        • Ilmoita pride
      • Huomionosoitukset
    • Järjestöpalvelut
      • Työkalupakki
      • Opas vapaaehtoisille
      • Järjestökoulutukset
      • Avustukset
      • Vertaistoiminnan tuki
      • Varainhankinta
      • Viestintäpalvelut
    • Tue Setaa
    • Arkisto ja historiankeruu
    • Liity!
  • Seta-kauppa
    • Aineeton lahja
    • Koulutustuotteet
    • Seta-tuotteet
    • Materiaalitilaus
  • Nuoret

11.03.2025

Pride ja vihateot 2024 -raportti: 60 % tapahtumista kertoi vihateoista

Uutinen

Suomessa järjestettiin 2024 jälleen ennätykselliset 56 Pride-tapahtumaa. 60 prosenttiin tapahtumista kuitenkin kohdistui viharikoksia tai häirintää.

Vihatekoja kohdistuu sateenkaari-ihmisiin ja heidän tapahtumiinsa Suomessa enemmän kuin mitä raportoidaan viranomaisille. Euroopan perusoikeusviraston lhbtiq-kyselytutkimuksen (2024) mukaan vain 11 % ilmoittaa kokemastaan syrjinnästä ja häirinnästä ja 18 % seksuaalisesta tai fyysisestä väkivallasta.

Setan tavoitteena on madaltaa omalla työllään kynnystä raportoida vihateoista eteenpäin, jotta niihin voitaisiin puuttua paremmin. Aliraportoinnin syinä ovat tutkimusten mukaan tiedon puutteen lisäksi epäluottamus, että tapaukset otetaan vakavasti ja tutkitaan huolella.

Seta julkaiseman ensimmäisen Pride ja vihateot -raportin mukaan vihatekoja oli vuoden 2023 Pride-tapahtumista kohdistunut kahteen kolmasosaan. Pride-tapahtumat ovat ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtumia, joissa tuodaan esiin sateenkaari-ihmisten oikeuksia.

Seta toimitti vuonna 2024 kyselyn Pride-järjestäjille, joista 50 vastasi siihen. Iso osa kertoi tapahtumien sujuneen rauhallisesti ja ilman häiriöitä, mutta 60 % eli 30 tapahtumaa kohdistui erilaisia vihatekoja.

Kuvio 1. Vastauksen 2024 Pride ja vihateot -kyselyyn: Tapahtuiko Pride-tapahtumaan vihatekoja?

  • Pride ja vihateot 2024 -raportti [pdf]
  • Pride och hatgärningar 2024 -rapport [pdf]

Kahdeksassa tapauksessa sateenkaariliput revittiin, varastettiin ja/tai poltettiin, ja sateenkaarikoristeita revittiin alas. Muita tapahtuneita viharikoksia olivat kananmunien heittäminen kulkueen tai piknikin aikana, häirinnän ja väkivallan uhkaukset (verkossa), fyysinen häirintä ja fyysinen hyökkäys. Monet vastaajat raportoivat, että heidän tapahtumissaan ilmeni useampia kuin yksi tapaus.

Kuvio 2. Vastauksen 2024 Pride ja vihateot -kyselyyn: Jos kyse on viharikoksesta, teitkö sinä tai joku muu rikosilmoituksen?

Kymmenestä vihateosta tehtiin ilmoitus poliisille, kun taas kolme vastaajaa harkitsi edelleen sen tekemistä ja yksi vastaaja ei osannut sanoa. Kaikissa kymmenessä ilmoitetussa tapauksessa vihamotiivi mainittiin. (2023: 11 tapauksesta ilmoitettiin, 6 motiivi kerrottiin). Vihamotiivi eli viha tai ennakkoluulot sateenkaari-ihmisiä kohtaan on rikostapauksessa rangaistuksen koventamisperuste.

“Vihamotiivin ilmoittaminen rikosilmoituksen yhteydessä on hyvää kehitystä. Olisi tärkeää, että yhä useampi viharikos etenisi syyteharkintaa ja oikeuteen. Vain muutamasta sateenkaari-ihmisiä koskevasta viharikoksesta on parin viimeisen vuoden aikana saatu tuomio”, sanoo raportin toinen tekijä viestinnän asiantuntija Eliisa Alatalo.

Yleisimmät sijainnit vihateoille olivat Pride-tapahtumien päätapahtumat, kuten kulkue. Toiseksi yleisin paikka vihateoille oli internet, erityisesti sosiaalinen media tai paikalliset Facebook-ryhmät.

42 % (21 tapahtumaa) raportoi joutuneensa poliittisen vastustuksen kohteeksi joko verkossa, kaupunginvaltuustossa ja paikallisessa mediassa (2023: 56 %). Vastustus tuli pääsiassa perussuomalaisilta, mutta yksittäisiä toimijoita oli myös kristillisdemokraateista, kokoomuksesta ja Liike Nyt -puolueesta. Poliittisista ryhmistä uhkaa Prideen kohdistettiin Sinimustasta Liikkeestä.

Seta kysyi myös viranomaisten toiminnasta ja vihatekojen tuomitsemisesta kuntien ja kaupunkien taholta. Kahdeksassa tapauksessa vastaajat kertoivat, että kunta tai kaupunki, joku paikallispoliitikoista tai viranomaisista tuomitsi teon. Kolmessa tapauksessa kunta ei reagoinut asiaan. Yhdessä tapauksessa paikallispolitiikko oli itse vihateon tekijä.

Vastaajista kaksi kolmasosaa kuvasi vihatekojen vaikutuksia toimintaan negatiivisina. Moni vastaaja kertoi, ettei ollut tarvinnut tukea tilanteen jälkikäsittelyyn, mutta sitä ei oltu toisaalta tarjottukaan.

Paikallinen tuki tärkeää

Useimmat Suomen Pridet järjestetään kokonaan vapaaehtoisvoimin. Näiden tapahtumien järjestäminen vaatii aikaa, osaamista ja paikallisyhteisön tuen. Tukea yhdenvertaisuuden edistämiseen on löytynyt myös esimerkiksi kuntien nuorisotoimesta, kirjastosta ja alueen kulttuuritapahtumista.

“Pride-tapahtumajärjestäjille on tärkeää, että paikalliset viranomaiset ja vaikuttajat tukevat tapahtumia ja tuomitsevat vihateot yksiselitteisesti. Tämän lisäksi on tärkeää osoittaa, että kunnissa edistetään konkreettisin teoin ja ympäri vuoden sateenkaari-ihmisten yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa”, sanoo Pride-järjestäjien verkostoa koordinoiva asiantuntija Outi Tjurin Setasta.

Setan raportista on nähtävillä myös se, että painostus kohdistuu myös Prideä tukeviin yrityksiin.

“Paikallisten yritysten tuella on suuri merkitys ja Pride-järjestäjät toivovatkin enemmän yhteistyötä paikallisten yritysten ja toimijoiden kanssa”, Tjurin sanoo.

Kuntien ja kaupunkien viranomaisilta pitäisi löytyä ohjeistuksia, miten puuttua Pride-tapahtumiin kohdistuviin uhkiin ja vihatekoihin, ja miten tukea Pride-järjestäjiä.

“Luottamusta oikeusjärjestelmään ja viranomaisten suojeluun lisäisi myös se, että kautta linjan viranomaiset myös paikallistasolla tarjoaisivat tukea ja neuvontaa asian eteenpäin viemiseksi ja tilanteen käsittelemiseksi”, sanoo Tjurin.

 

Kysely Pride-järjestäjille sekä raportti on toteutettu osana Vertaisina vihaa vastaan -hanketta, joka on saanut rahoitusta Euroopan komission Citizens, Equality, Rights and Values -rahoitusohjelmasta (CERV). Hanketta toteuttavat Oikeusministeriö, sosiaali- ja terveysministeriö, Seta ry, Centre for Peace Studies (Zagreb, Kroatia) ja Irlannin rasismin vastainen verkosto (INAR). Kyselyn ja raportin laatimisesta ovat vastanneet hankeasiantuntija Jana Turk ja viestinnän asiantuntija Eliisa Alatalo Setasta.

Jaa
Twiittaa

Seta ry
Haapaniemenkatu 7–9 B
7. krs
00530 Helsinki

 

info@seta.fi

y-tunnus: 0661747-4

Avoinna:
Ma–to klo 10–15

 

Työntekijöiden yhteystiedot

 

Tietosuojaseloste (informointiasiakirja)

Toimiston sijainti Google-kartalla.

 

Keräyslupa RA/2022/107. Lahjoita Setalle täällä.

 

Käytämme evästeitä tällä sivustolla.

Tilaa Setan koulutus- ja yleistiedotteet

Tilaa Setan mediatiedotteet

Tilaa Sukupuolen moninaisuus täänään -tiedotteet sote-alan ammattilaisille

Hallinnoi suostumusta
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}

Allekirjoita vetoomus transnuorten puolesta!

Allekirjoita vetoomus ja vaadi, että puolueet sitoutuvat edistämään lasten ja nuorten ihmisoikeuksia ja muuttavat lakia siten, että juridisen sukupuolen voi vahvistaa myös alaikäisenä.