Luovustilaisuuteen osallistuivat Setan nuorisotyön vaikuttamisen asiantuntija Lotte Telakivi sekä Saara, Kalle ja Joona Setan nuorisotoimikunnasta. Kirjeen vastaanotti sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson valtiosihteeri Marjo Lindgren.
Kuva: Mikko Patrikainen
Seta kutsui suomalaisia allekirjoittamaan avoimen kirjeen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juusolle, jotta hallitus kunnioittaisi ja edistäisi sateenkaarinuorten oikeutta hyvään mielenterveyteen.
Seta kampanjoi marras-joulukuussa sateenkaarinuorten mielenterveyspalveluiden puolesta ja kysyi mikä on palveluista leikkaamisen inhimilinen hinta. Yli 2600 allekirjoitti Setan avoimen kirjeen sosiaali- ja terveysministerille. Kirjeessä vaaditaan, että sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöihin kuuluvien lasten ja nuorten oikeus hyvään mielenterveyteen ja yhdenvertaisuuteen taataan heille.
“Olemme syvästi huolissamme sosiaali- ja terveyspalveluihin kohdistuvien leikkausten vaikutuksista erityisen haavoittuvassa asemassa oleviin sateenkaarilapsiin ja -nuoriin. Tutkimusten mukaan masennusoireet ja huoli omasta mielialasta, itsetuhoiset ajatukset ja väkivaltakokemukset ovat heillä huomattavasti yleisempiä kuin enemmistöön kuuluvilla nuorilla”, kirjeessä sanotaan.
Sateenkaarinuoret ovat itse kokeneet mielenterveyspalvelut ja tuen riittämättömiksi, ja usein myös turvattomiksi ammattilaisilta puuttuvan sateenkaariosaamisen vuoksi.
“Palveluihin tulee päinvastoin lisätä rahoitusta, jotta hyvinvointialueet voivat tarjota sateenkaarilasten ja -nuorten tarvitseman tuen. Myös mielenterveysalan opiskelijoiden ja ammattilaisten osaamista sateenkaarikysymyksistä tulee lisätä ministeriöiden yhteisellä ohjauksella.”
Suomi on myös saanut suosituksen YK:n lapsen oikeuksien komitealta viime vuoden kesäkuussa, että Suomessa edistetään mielenterveyspalveluiden kykyä vastata sateenkaarilasten ja -nuorten tarpeisiin. Myös sosiaali- ja terveysoikeuksien toteutumista tulee edistää tehokkaammin.