Helsingin hovioikeus on tällä viikolla vapauttanut kansanedustaja Päivi Räsäsen syytteistä, jotka koskivat kiihottamista kansanryhmää vastaan. Kyse on kirjoituksista ja ilmaisuista, joissa Räsänen on puhunut alentavasti homoista. Setan pääsihteeri Kerttu Tarjamo toivoo, että tapaus käsitellään vielä korkeimmassa oikeudessa.
Hovioikeus on samaa mieltä Helsingin käräjäoikeuden aiemmin tekemän ratkaisun kanssa. Tuomioistuimet arvioivat, että siinä missä Räsäsen lausunnot olivat osin loukkaavia seksuaalivähemmistöjä kohtaan, niissä ei kuitenkaan ollut mukaan kyse rikoslain tarkoittamasta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
On silti tärkeää, että Räsäsen kirjoituksista ja lausumista on nostettu syytteet ja että niitä on käsitelty tuomioistuimessa. Perustellut epäilyt kiihottamisesta kansanryhmää vastaan tulee tutkia ja selvittää oikeudessa riippumatta siitä, onko kyse uskonnollisista tai uskonnolla perustelluista mielipiteistä.
On erinomaista, että sateenkaari-ihmisiin halventavasta puheesta nostetaan syytteet. Tapaukseen sisältyy kuitenkin perusoikeuksien välistä punnintaa, mikä on tehtävä huolella. Olisi toivottavaa, että tapaus arvioitaisiin vielä korkeimmassa oikeudessa. Kynnys tuomita sateenkaari-ihmisiin kohdistuvasta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on nyt asetettu korkealle. Punnitessaan eri oikeuksia, Euroopan ihmisoikeustuomioistuin painottaa sitä, että seksuaali- ja sukupuolivähemmistöt tarvitsevat erityistä suojelua vihamieliseltä ja syrjivältä puheelta, koska heihin kohdistuu yhteiskunnassa marginalisointia ja syyllistämistä (esim. tapauksessa Lenis v. Kreikka 2023).
Vihapuhe voi olla rikos tai häirintää
Edelleen on muistettava, että sateenkaari-ihmisiin kohdistuvasta vihapuheesta voi saada rangaistuksen. Tästä kertoo muun muassa Keski-Suomen käräjäoikeuden viime kuussa annettu tuomio kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Kyse oli Oikea Media -verkkolehdessä julkaistusta kirjoituksesta, jossa solvattiin homoja. Käräjäoikeus määräsi vastaajille sakkotuomion sekä edellytti solvaavien kohtien poistamista verkosta.
Lisäksi osa vihapuheesta, joka ei ole rikoslain mukaan laitonta, voi kuitenkin olla yhdenvertaisuus- tai tasa-arvonlain määritelmän mukaista häirintää, joka ei siis myöskään ole sallittua. Yhdenvertaisuusvaltuutetun sivuilla kerrotaan, että ”häirintä määritellään käyttäytymisenä, jolla loukataan henkilön tai ihmisryhmän ihmisarvoa tarkoituksellisesti tai tosiasiallisesti. Häirinnässä henkilö luo käyttäytymisellään kiellettyyn syrjintäperusteeseen, kuten esimerkiksi seksuaaliseen suuntautumiseen, alkuperään tai vammaisuuteen, liittyvän toista henkilöä tai ihmisryhmää halventavan, nöyryyttävän, uhkaavan, vihamielisen tai hyökkäävän ilmapiirin. Häirintä voi kohdistua yksilön lisäksi myös ihmisryhmään”.
Sateenkaari-ihmisiin kohdistuvaan vihapuheeseen voidaan puuttua myös häirintänä. Siksi olisikin tärkeää, että yhdenvertaisuuslakia päästäisiin hyödyntämään jatkossa useammin.
Valitettavasti nämä tosiasiat voivat jäädä Räsäsen vapauttavan tuomion varjoon. Nähtävissä onkin ollut, että sateenkaari-ihmisten oikeuksia vastustavat tahot yhä hanakammin perustelevat vihapuhetta sananvapaudella ja uskonnonvapaudella – siitä huolimatta, etteivät nämä oikeuksina ole rajattomia, eivätkä ne ole tärkeämpiä kuin oikeus syrjimättömyyteen.
Seta puolustaa sananvapautta
Sananvapaus on keskeinen edellytys sateenkaari-ihmisten oikeuksien vahvistumiselle. Monin paikoin maailmaa oikeutta levittää tietoa sateenkaari-ihmisyydestä, seksuaalisen suuntautumisen ja sukupuolen moninaisuudesta rajoitetaan ja pyritään rajoittamaan eri tavoin. Päivi Räsäsen tueksi tapauksessa ovatkin rientäneet sateenkaari-ihmisten oikeuksia globaalisti vastustavat äärikonservatiiviset tahot, kuten Alliance Defending Freedom International (ADFI) ja CitizenGo, jotka edistävät globaalisti sateenkaari-ihmisten syrjintää mukaan lukien kattavia kriminalisointeja sekä sateenkaari-ihmisten sananvapauden rajoittamista.
Vaikka viharikosepäilyjen tutkiminen ja käsittely oikeudessa on tarpeellista, samalla on todettava, että sateenkaari-ihmisiä vähättelevien lausuntojen puiminen julkisuudessa yhä uudelleen ja uudelleen on monelle hyvin uuvuttavaa. Moni on kasvanut kuulemaan loukkaavia ja väheksyviä puheenvuoroja ja mielipiteitä niin kodeissa, kouluissa, työpaikoilla kuin eduskunnan puhujakorokkeeltakin. Kokemukset sanallisesta häirinnästä ovat tavallisia. Toistuessaan tällaiset kokemukset aiheuttavat merkittävää pahoinvointia sateenkaari-ihmisissä. On surullista, että johtavat poliitikot omalla toiminnallaan ovat lisäämässä tätä pahoinvointia.
Sateenkaari-ihmisiä väheksyvä uskonnollinen puhe ajaa myös uskonnolliset sateenkaari-ihmiset ahtaalle ja sysää heidät jälleen kerran sivuun. Monet hengellisissä ja uskonnollisissa yhteisöissä kasvaneet sateenkaari-ihmiset kipuilevat ulossulkemisen kanssa. Moni on kuitenkin löytänyt tavan yhdistää uskonnollisen vakaumuksen ja sateenkaari-ihmisyyden omassa elämässään ja parhaimmillaan löytänyt yhteisön, jossa uskonnon kestävä ydin on jotain muuta kuin vähemmistöön kuuluvien väheksyminen.
Sateenkaari-ihmisiin kohdistuva vihapuhe on aina haitallista ja vaarallista, olipa se sananvapauden suojaamaa tai esitetty kiertoilmaisuin. Vihapuhetta tulee torjua määrätietoisesti, jotta jokainen sateenkaari-ihminen voisi elää turvallisesti ja ilman häirintää omassa yhteisössään, avoimesti omana itsenään.
Kerttu Tarjamo
Setan pääsihteeri