• Hyppää pääsisältöön

Seta ry

50 vuotta ihmisoikeustyötä

52 vuotta
ihmisoikeustyötä

Ostoskori

Lahjoita!
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Uutiskirjeet
    • Tapahtumat
    • Blogit
  • Ihmisoikeudet
    • Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus
      • Tasa-arvolaki
      • Yhdenvertaisuuslaki
      • Kolmas sukupuolimerkintä
      • Sukupuolen juridinen vahvistaminen
        • Alaikäisten sukupuolen juridinen vahvistaminen
      • Intersukupuolisten oikeudet
      • Avioliittolaki
      • Äitiyslaki
      • Nimilaki
    • Taloudelliset, sosiaaliset ja sivistykselliset oikeudet
    • Eheyttämistoiminta
      • Tukea eheyttämistoimintaan osallistuneille
    • Viharikokset
      • Tukea viharikosten kohteille ja tekijöille
      • Kokemuksia ja tilastoja vihateoista
    • Poliittiset ohjelmat ja linjapaperit
      • Poliittiset painopistealueet 2019–2022
      • Poliittinen ohjelma
      • Kunta- ja hyvinvointialuevaalien tavoitteet 2025
        • Tavoitteet hyvinvointialueille
      • Linjaukset eheyttämistoiminnan kiellolle
    • Vaalit ja kampanjat
      • Olin translapsi – tietoa translapsuudesta
      • Ei-binäärisyys näkyväksi!
      • Kotimajoitus
      • Vetoomukset
    • Lausunnot ja kannanotot
    • Viranomais- ja kv-suositukset
    • Sateenkaarihistoria Suomessa
    • Oletko kokenut syrjintää?
  • Sateenkaaritieto
    • Sateenkaarisanasto
      • Sateenkaarisanastoa selkokielellä
      • Sateenkaarisanasto suomalaisella viittomakielellä
      • Seksuaalinen ja romanttinen suuntautuminen
      • Sukupuolen moninaisuus
      • Perheet ja suhteet
      • Sateenkaarikulttuuri
      • Terveys ja hyvinvointi
      • Ihmisoikeudet ja yhdenvertaisuus
      • Sateenkaarisymbolit
    • Sukupuolen moninaisuus
      • Transsukupuolisuus
      • Muunsukupuolisuus
      • Intersukupuolisuus
    • Seksuaalinen suuntautuminen
      • Aseksuaalisuus
      • Panseksuaalisuus
    • Sateenkaariperheet
    • Pari- ja monisuhteet
    • Ammattilaisille
      • Sosiaali-ja terveysala
      • Varhaiskasvatus
      • Perusopetus ja toinen aste
        • Sateenkaariverkosto koulun ammattilaisille
        • Videot
      • Nuorisotyö
      • Seniorityö
      • Työelämä
      • Media
      • Liikunta ja urheilu
  • Palvelut
    • Tuki- ja neuvontapalvelut
      • Sukupuolen moninaisuuden osaamiskeskus
      • Verkkonuorisotalo Loiste
      • Sinuiksi-palvelu
      • Sateenkaari-ihmisten perhesuhdekeskus
      • Nuorten ryhmät
      • Vertaistuki
      • Kriisit ja mielenterveys
      • Syrjintää kokeneille
      • Palvelut intersukupuolisille ja heidän läheisilleen
      • Sateenkaariperheiden neuvonta
      • Väkivaltaa kokeneille
      • Seksuaalisuus ja seksuaaliterveys
    • Asiantuntija- ja koulutuspalvelut
      • Koulutustallenteet
      • Koulutusilta- ja aamupäivät
      • Sosiaali- ja terveysala
      • Opetus ja varhaiskasvatus
      • Nuorisoalan koulutus
      • Kouluvierailut
      • Viranomaiset, yritykset ja yhdistykset
      • Ammattilaisten konsultaatio
    • Setan oppaat ja esitteet
  • Järjestö
    • Yhteystiedot
      • Saapuminen ja esteettömyys
      • Hallitus
      • Työntekijät
    • Yhteistyö Setan kanssa
    • Medialle
    • Jäsenjärjestöt
      • Liity jäseneksi
      • Lahjoita jäsenjärjestöille
      • Liity Setan jäsenjärjestöksi
    • Kannatusjäsenet
    • Asiakirjat ja toiminta
      • Säännöt
      • Toimintaperiaatteet
      • Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelma
      • Järjestöstrategia
      • Hankkeet ja projektit
      • Historiakuukausi
      • Sateenkaarevat toiminta- ja teemapäivät
      • Häirintäyhdyshenkilöt
      • Pride-tapahtumat Suomessa
        • Ilmoita pride
      • Huomionosoitukset
    • Järjestöpalvelut
      • Työkalupakki
      • Opas vapaaehtoisille
      • Järjestökoulutukset
      • Avustukset
      • Vertaistoiminnan tuki
      • Varainhankinta
      • Viestintäpalvelut
    • Tue Setaa
    • Arkisto ja historiankeruu
    • Liity!
  • Seta-kauppa
    • Aineeton lahja
    • Koulutustuotteet
    • Seta-tuotteet
    • Materiaalitilaus
  • Nuoret

03.03.2020

Lausunto varhaiskasvatuksen tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnittelua koskevaan hallitusohjelmakirjaukseen

Lausunnot

Kuuleminen STM 2.3.2020

Seta kiittää mahdollisuudesta tulla kuulluksi liittyen varhaiskasvatuksen tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnittelua koskevaan hallitusohjelmakirjaukseen.

On tärkeää, että tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmista tulee velvoittavia myös varhaiskasvatuksessa. Tutkimuksista tiedämme, että alle kouluikäisistä lapsista keskimäärin kuudella prosentilla on sukupuolen epätyypillistä ilmaisua. Tutkimukset kertovat myös, että lasten sukupuoli-identiteetin ja sukupuolen ilmaisun tukemisella on kauaskantoisia myönteisiä vaikutuksia heidän mielenterveyteensä. Yhdenvertaisuuskysymykset liittyen seksuaaliseen suuntautumiseen varhaiskasvatuksessa koskevat erityisesti henkilöstöä sekä lasten vanhempia ja huoltajia. Niin sanottu sateenkaariperhe on yleistyvä perhemuoto. Sateenkaariperheissä vanhemmat voivat kuulua sekä seksuaali- että sukupuolivähemmistöihin, joten on tärkeää tiedostaa sekä yhdenvertaisuus- että tasa-arvosuunnitelmien merkitys myös varhaiskasvatuksessa.

Seta esittää seuraavia kommentteja pykäläluonnoksiin tasa-arvolain muuttamisesta:

Yleisenä huomiona toteamme, että lapsista puhuttaessa on turhaa käyttää sukupuolittavia termejä ”tytöt ja pojat”. Näiden termien käytölle ei ole perusteita silloin kun lapsien kohdalla ei ole tarvetta tietyille toimenpiteille kuten esimerkiksi palkkakartoitus, joilla voidaan saada esille syrjintää työelämässä. Jos kuitenkin esimerkiksi tasa-arvon toteutumista arvioitaessa sukupuolittaminen on tarpeen, tulisi silloin huomioida sukupuolen moninaisuus.

· Seta ehdottaa, että pykälässä 5 tulisi ilmaisu ”tytöillä ja pojilla” vaihtaa ilmaisuksi ”kaikilla lapsilla”.

Pykälän 5 molemmat vaihtoehdot a ja b ovat toimivia. Molempien sisältöön tulisi kuitenkin tehdä seuraavia muutoksia.

· Varhaiskasvatuksessa tasa-arvosuunnitelman tekoon tulisi osallistaa myös lasten vanhempia ja huoltajia. Sama koskee yhdenvertaisuussuunnitelmaa, mikäli tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmat tehdään erikseen.

· Kappaleesta, jossa kerrotaan, mihin varhaiskasvatuksessa tulisi kiinnittää huomiota, puuttuu mainittujen teemojen linkitys sukupuoleen, sukupuolisensitiivisyyteen ja sukupuolen moninaisuuteen. Ehdotuksemme on lisätä adjektiivi ”sukupuolisensitiivinen” listattujen teemojen eteen: ”Varhaiskasvatuksessa tulee kiinnittää huomiota erityisesti sukupuolisensitiiviseen vuorovaikutukseen, ohjaukseen…” Kappaleen loppuun olisi hyvä lisätä sukupuolen moninaisuuden huomioiminen.

Pykälä 6 c ilmentää laajempaa haastetta, mikä liittyy tasa-arvolakiin. Tasa-arvolain yhtenä tarkoituksena on edistää naisten ja miesten välistä tasa-arvoa, mutta mitä tulee sukupuoli-identiteettiin ja sukupuolen ilmaisuun, velvoittaa laki vain syrjinnän ennaltaehkäisyyn. Tältä osin laki voi siis saattaa sukupuolivähemmistöt eriarvoiseen asemaan ns. sukupuolienemmistöjen kanssa. Koska yhdenvertaisuuslaki velvoittaa yhdenvertaisuuden edistämiseen kaikkien syrjintäperusteiden osalta, saattaa tasa-arvolain 6. pykälä myös sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöt keskenään eriarvoiseen asemaan.

· Pykälää 6 tulisi siis laajentaa luonnoksen mukaisesti niin, että se koskee varhaiskasvatusta, mutta myös niin, että syrjinnän ennaltaehkäisy muutettaisiin tasa-arvon edistämisvelvoitteeksi.

Luonnoksen kaikki muut ehdotukset ovat kannatettavia.

Seta ry.

Jaa
Twiittaa

Seta ry
Haapaniemenkatu 7–9 B
7. krs
00530 Helsinki

 

info@seta.fi

y-tunnus: 0661747-4

Avoinna:
Ma–to klo 10–15

 

Työntekijöiden yhteystiedot

 

Tietosuojaseloste (informointiasiakirja)

Toimiston sijainti Google-kartalla.

 

Keräyslupa RA/2022/107. Lahjoita Setalle täällä.

 

Käytämme evästeitä tällä sivustolla.

Tilaa Setan koulutus- ja yleistiedotteet

Tilaa Setan mediatiedotteet

Tilaa Sukupuolen moninaisuus täänään -tiedotteet sote-alan ammattilaisille

Hallinnoi suostumusta
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}

Allekirjoita vetoomus transnuorten puolesta!

Allekirjoita vetoomus ja vaadi, että puolueet sitoutuvat edistämään lasten ja nuorten ihmisoikeuksia ja muuttavat lakia siten, että juridisen sukupuolen voi vahvistaa myös alaikäisenä.