Tiistaina 20.11. vietetään kansainvälistä transmuistopäivää (Transgender Day of Remembrance). Syy muistopäivän viettoon on jälleen kerran painava: vuoden aikana on murhattu 369 transihmistä. Luku ei ole suinkaan pienentynyt, vaan se on päinvastoin kasvanut 44 murhalla viime vuodesta. Viharikosten uhreina kuolleiden määrä osoittaa lisääntyneestä transihmisiin kohdistuvasta vihasta ja syrjinnästä, mikä tuottaa hengenvaaran ja itsemurhariskin.
Vuodesta 2008 alkaen on raportoitu 2982 transihmisten tai sukupuolivähemmistöihin kuuluvan ihmisen murhaa 72 maassa. Yhdysvaloissa enemmistö murhatuista on alkuperäisväestöön kuuluvia tai rodullistettuja transnaisia (85%) ja Ranskassa, Italiassa, Portugalissa ja Espanjassa murhatuista (65%) on siirtolaisia.
Helsingin muistotilaisuus järjestetään 20.11. eduskuntatalon portailla klo 18.00–19.30. Kansanedustajia on pyydetty kunnioittamaan menehtyneiden muistoa tuomalla oman kynttilänsä tilaisuuteen. Aamulla eduskunnan Kansalaisinfossa luovutetaan puolueille Amnestyn Suomen osaston vetoomus translain kokonaisuudistuksen sisällyttämiseksi seuraavan hallitusohjelmaan ja kuullaan transihmisten puheenvuoroja. Molemmat tilaisuudet ovat avoimia medialle.
Transmuistotilaisuus järjestetään osana sukupuolivähemmistöjen ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtumaa TransHelsinkiä, jota on järjestetty vuodesta 1993.
Lisätietoa
Transmurder monitoring -tilastot, nimilistat ja lehdistötiedote:
https://transrespect.org/en/tmm-update-trans-day-of-remembrance-2018/
Amnestyn Suomen osaston, Setan ja eduskunnan hlbti-verkoston tilaisuus klo 8.30:
https://www.facebook.com/events/303776587129515/
TransHelsingin ohjelma kokonaisuudessaan:
http://transtukipiste.fi/transhelsinki/